fallback

Кражбите на кабели са стрували на ЧЕЗ 3,2 млн. лв. през 2015 година

Компанията настоява за законодателни промени

15:56 | 19.06.16 г. 7

Кражбите на кабели са стрували на ЧЕЗ 3,2 млн. лв. през 2015 година. Това съобщава Петър Холаковски, изпълнителен  директор на ЧЕЗ Разпределение  България.

Компанията съобщава, че заради посегателствата е имало 183 прекъсвания на тока за общо 33 600 клиенти в продължение на 3750 часа.

Затова дружеството настоява, че за противодействие на кражбите са необходими законодателни промени, строги наказания и стриктен контрол от страна на компетентните органи.

„Ние определяме подобни действия като заплаха за сигурността на страната и обществото. Освен това посегателствата струват много средства и излагат на риск здравето и живота както на извършителите на престъпните деяния, така и на служители на ЧЕЗ, и на невинни хора“, коментира Петър Холаковски. 

Той призовава  обществеността и институциите да противодействат на набезите над електроенергийната инфраструктура и да работят заедно за приемане и прилагане на строги мерки срещу кражбите.

По повод опит за кражба от инфраструктурата на компанията на 12 юни в столицата Холаковски разяснява, че още не е отстранен рискът центърът на София да остане без ток.

Той съобщава, че инцидентът се  случил на 12 юни рано сутринта. Крадци са се опитали да откраднат метал и да го предадат в пунктовете за изкупуване на скрап като са повредили кабел високо напрежение.

Кабелът е аварирал и е спрял токът на близо 20 200 клиенти на компанията в пет столични района – „Сердика“, „Средец“, „Оборище“, „Възраждане“ и „Подуяне“.  Алтернативно захранване е било подадено за засегнатия район в рамките на 7 минути.

Холаковски предупреждава, че в момента центърът на София е обезпечен едностранно. Това означава, че тези райони получават ток по алтернативен път.

Ако се случи обаче нов инцидент - претоварване на мрежата или посегателство, централната градска част на столицата и клиентите в тези пет района, както и Президентството, НС, Министерски съвет, НЕК, Централното диспечерско управление на ЕСО и много други остават без електрозахранване.

Изпълнителният директор на ЧЕЗ твърди, че това е опасно за националната сигурност, защото застрашава нормалното функциониране на столицата. „Не само защото са засегнати институциите, които изброих, а и болници, училища, детски градини, полицейски управления. Сериозен удар би понесъл и бизнесът“, казва той.

Компанията е информирала за ситуацията МВР, ДАНС и ЕСО.

Работи се и за възстановяване на целостта на съоръжението – прави се оценка на техническите изисквания, подготовка за ремонтно-възстановителни работи и подмяна на увредения участък от кабела. Холаковски очаква работата да приключи следващата седмица.

Междувременно дружеството е предприело допълнителни мерки за сигурност на алтернативното захранване. Ремонтът в този конкретен случай ще струва около 40 хил. лева.

„Ще продължим да затягаме мерките за сигурност. При такива посегателства щетите се измерват не само в левове, а и в брой клиенти, чието удобство и спокойствие е било нарушено“, предупреждава  Холаковски.

Той припомня, че през декември миналата година в резултат на опит за кражба от колектор на ЧЕЗ беше предизвикан пожар и 50 хил. клиенти в столичния квартал „Люлин“ останаха без електрозахранване и то в изключително студени дни. Крадците не са успели да вземат нищо, но са причинили щети за над 100 хил. лева.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:15 | 14.09.22 г.
fallback